Warszawa, ul. Inżynierska 3

W DRUGIM PODWÓRKU


kontakt:

MENADŻER: MARIUSZ, mariusz@senpszczoly.pl / 791 311 060

WYDARZENIA KULTURALNE/PR - BARTEK, kultura@senpszczoly.pl / 798 992 922

REZERWACJE, BAR, ZGUBY – PIOTREK, bar@senpszczoly.pl / 530 360 060

prosimy dzwonić po południu

czwartek, 27 maja 2010

Kino nieme z muzyką: "Furman Śmierci", zagrają Signal to Noise Ratio

27.05.2010 / czwartek
start: 20:30
wstęp: 5 zł
sala dolna

Zapraszamy na pokaz niemego filmu z muzyką na żywo "Furman śmierci" Victora Sjöströma (1921, ''93). Podkład przygotował zespół Signal to Noise Ratio. Wprowadzenie poprowadzi Paweł Leszczyński, filozof i kulturoznawca, organizator największego w Polsce Festiwalu Niemego Kina.

FURMAN ŚMIERCI Victora Sjöströma, to ekranizacja powieści noblistki Selmy Lagerlöf. Przez krytyków film uważany jest za pierwsze arcydzieło szwedzkiego impresjonizmu. Poza znakomitą grą Sjöströma, film odznacza się szeregiem walorów technicznych. Jego misterna, szkatułkowa konstrukcja została poprowadzona klarownie i starannie. Nie ma tu zbyt wielu charakterystycznych dla szwedzkiego impresjonizmu pejzaży, udało się jednak pięknie oddać wzburzone morze, czy noc sylwestrową w sztokholmskich zaułkach. Kameralność obrazu każe się zastanowić, czy film nie wywarł wpływu na twórców jednej z niemieckich szkół kina niemego – Kammerspiel... W Furmanie Śmierci po raz pierwszy zastosowano trik wielokrotnej ekspozycji, co nadało ponuremu powozowi Śmierci odpowiednią „widmowość”. Jednocześnie autorzy nie epatowali tym efektem, dzięki czemu do dziś zachował on część swojej siły.

Choć z współczesnej perspektywy film może razić pewnym sentymentalizmem, wciąż łatwo ulec jego nastrojowi. Dostrzeżemy wówczas, że jest on poważniejszym wariantem Opowieści wigilijnej Dickensa – przejmującą opowieścią o Upadku i Nawróceniu. Dostojne piękno jego obrazów pozostaje pod powiekami na długo. Wojciech Świdziński.


SIGNAL TO NOISE RATIO stawia sobie za zadanie kreację muzyki nieskrępowanej, której podstawą jest improwizacja i poszukiwanie nowych muzycznych wrażeń. Ich twórczość nie ma na celu odnalezienia się w żadnym istniejącym nurcie - jest projekcją osobowości muzyków. Zespół tworzą: Marysia Białota - instrumenty klawiszowe; Przemek Piłaciński - gitara, programowanie; Adam "Izaak" Wasążnik - perkusja.

http://snr.rockmetal.pl/
www.myspace.com/snrband

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy