Warszawa, ul. Inżynierska 3

W DRUGIM PODWÓRKU


kontakt:

MENADŻER: MARIUSZ, mariusz@senpszczoly.pl / 791 311 060

WYDARZENIA KULTURALNE/PR - BARTEK, kultura@senpszczoly.pl / 798 992 922

REZERWACJE, BAR, ZGUBY – PIOTREK, bar@senpszczoly.pl / 530 360 060

prosimy dzwonić po południu

piątek, 22 stycznia 2010

ZGUB SIĘ! Na Inżynierskiej 3


“ZGUB SIĘ “
Fotografie trójwymiarowe Pragi Północ
+ afterparty do rana

Wernisaż wystawy piątek 22.01 – 22.02.2010

Zgub się - czyli jak się zgubić w miejscu w którym zgubić się nie można?
Architektura, zwłaszcza ta mająca metafizyczny urok, bywa niepokojąca. Pozostawiona sama sobie, porzucona przez ludzi staje się bytem autonomicznym i potrafi przestraszyć bądź zaniepokoić. Wciąga Nas w kolejne interpretacje siebie samej, interpretacje interpretacji, multiplikacje koncepcji i idei. Porzućcie nadzieję, Wy którzy tu wchodzicie, ale porzućcie też strach: jest szansa, że nie przydarzy się nic złego i wyrwa w podłodze, przez którą widać dwa piętra jest tylko zbiorową iluzją kolektywnej świadomości.

Wykroczyć poza wymiary przypisane do miejsca, formy i czasu . Tym ostatnio zajmują się Szal i Gajewski - a nie zabawą z stereoskopią, nie łączeniem techniki sprzed 150 lat z cyfrową technologią.... ale właśnie tą specyficzną transgresją trzech wymiarów! Tylko czy oni o tym wiedzą?

Bo my: widzowie, świadkowie, obserwatorzy, turyści w labiryncie - wiemy o tym doskonale. Bo to my się tu plączemy w sfrikowanych kolorowych okularkach szukając wyjścia/wejścia.Trójwymiarowa Praga - jako filozoficzna koncepcja miejskiej przestrzeni w najmodniejszej i jedynej realnej dzielnicy Warszawy.

Wykroczyć poza trzy wymiary...być może o to właśnie chodzi: o spacer. spacer po miejscach znanych, oklepanych i banalnych. Tylko trzeba się nauczyć spacerować. Wyrzucić z głowy mentalnego przewodnika nawyków, przyzwyczajeń i powtarzających się bez końca widokową. Wejść tam, gdzie wejść się nie da i tam właśnie się zgubić. Jedyny prawdziwy labirynt to ten który nie istnieje. Ten, który powstaje w chwili gdy przez niego zmierzamy. Złamać konwencje: fotografii, spaceru, labiryntu. Dla zabawy, dla doświadczenia, dla odnalezienia się na nowo. W ostatnim czasie technologia trójwymiarowego obrazu coraz bardziej wkracza w nasze życie: powstają filmy 3d, gry, telewizory, stacje telewizyjne planują trójwymiarowe transmisje.

Coraz częściej wspomina się o rewolucji, która ma zmienić świat. Technologia 3d w obszarze szeroko rozumianej

popkultury powoli staje się faktem. Znacznie ciekawsze rzeczy dzieją w niezależnych galeriach - przykładem jest wystawa "ZGUB SIĘ", która rozpocznie się 22 stycznia w Galerii Nizio na ul Inżynierskiej...

Dwójka młodych fotografów - Krzysiek Gajewski i Maciek Szal - (którzy od dłuższego już czasu zajmują się fotografią 3d, są np.autorami trójwymiarowej okładki do albumu Pono) zdecydowała się spenetrować świat 3d prezentując wielkoformatowe fotografie praskiej architektury. Przez kilka miesięcy fotografowali Pragę próbując dotrzeć tam, gdzie na ogól dotrzeć się nie da: do pozamykanych fabryk, opuszczonych budynków, zapomnianych przejść. W efekcie "ZGUB SIĘ" zabiera nas do miasta-labiryntu, w halucynogenną podroż przez świat którego nie ma, niepokojący spacer po dzielnicy, którą tylko pozornie znamy dobrze i do znudzenia...

To wrażenie nierealności potęgowane jest przez trójwymiarową przestrzeń fotografii - to, co powstało po to, żeby jeszcze bardziej przybliżyć rzeczywistość - okazuje się ją deformować i oddalać. To bardzo ciekawy zabieg, trochę na przekór temu co się o 3d sądzi. Aranżacji przestrzeni wystawy podjął się na co dzień związany z Centrum Nauki Kopernik młody designer Janek Modzelewski - oglądając zdjęcia błądzimy w rzeczywistym labiryncie.

Jerzy Scott Joplin
Autorzy:

Krzysztof Gajewski – (1976) r. fotograf, grafik, plastyk, czynnie działający w tych trzech profesjach.

Maciej Szal – (1985) roku, fotograf wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii
Architekt wnętrza:

Jan Modzelewski - (1984) projektant, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP.

Projekt instalacji:

Luiza Marklowska - Studia na Wydziale Rzeźby i Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Dyplom magisterski na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie (2006). Projektanka scenografii w produkcjach telewizyjnych, filmowych i sesjach fotograficznych.

Kuratorzy:

Jerzy Scott Joplin - niestrudzony penetrator miejskich przestrzeni, ostatnio przejazdem w Warszawie, do której wpadł na chwilę 11 lat temu.

Wojciech Stamm - Kurator, kulturoznawca.

Patrycja Winiarska - Asystent wystawy.Wystawę zrealizowano ze środków miasta stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ, firmy Canon, Lenis i Nizio Gallery


Mirosław Nizio zaprasza oraz Sen Pszczoły - zapraszają!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy